Multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog, prof. Maria Pomianowska laureatką NMP 2023 w kategorii "Muzyka"
"Polskie radio wspiera mnie prawie od czterdziestu lat, moją działalność i twórczość, za co bardzo serdecznie dziękuję" - powiedziała prof. Maria Pomianowska odbierając nagrodę. "Rabindranath Tagore powiedział: muzyka zaczyna się tam gdzie kończą się słowa, więc ja już zakończę słowa jeszcze raz dziękując" - dodała.
Maria Pomianowska jest profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektorem mie?dzynarodowego festiwalu Skrzyz˙owanie Kultur. Wspólnie z Ewa? Dahlig i Andrzejem Kuczkowskim zrealizowała 25 lat temu rekonstrukcje? zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: suki biłgorajskiej, fideli płockiej i suki mieleckiej. W 2014 r. wraz z Ewą Dahlig wydała publikacje? pt. "Fidele kolanowe. (Re)konstrukcja". W 2010 roku otworzyła pierwszą w Polsce specjalizację związaną z muzyką etniczną "Fidele Kolanowe" na Wydziale Instrumentalnym w Akademii Muzycznej w Krakowie, która przekształca się w katedrę muzyki etnicznej. W 2020 r. wydała pierwszy w historii podre?cznik do gry na zrekonstruowanych staropolskich instrumentach smyczkowych.
W latach 1997-2002 jako ambasadorowa RP w Japonii zaprzyjaźniła się z rodziną cesarska? koncertując i komponując muzykę dla Jej wysokości cesarzowej Michiko. Przyjaźń´ z członkami rodziny cesarskiej trwa do dzisiaj.
Artystka wydała 27 autorskich płyt, wiele z nich otrzymało polskie oraz międzynarodowe nagrody. Od 30 lat koncertuje jako solistka na całym świecie. Tworzy utwory i występuje ze światowej sławy artystami miedzy innymi: Januszem Olejniczakiem, Gilem Goldsteinem, Gonzalo Rubelcaba?, Branfordem Marsalisem, Kayhanem Kalhorem i Hooseinem Alizadeh. Komponuje muzyke? do sztuk teatralnych oraz filmów. Od 2011 roku tworzy unikatowe programy, wraz z muzykami arabskimi, pakistańskimi, senegalskimi, irańskimi, koreańskimi, chińskimi, japońskimi i indyjskimi w Azji i Afryce, bazujące na muzyce ludowej z Mazowsza.
Prof. Maria Pomianowska jest laureatką wielu nagród i wyróżnień m.in. brązowego(2010)i srebrnego(2019) medalu "Gloria Artis" przyznanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)
mr/ szuk/ pat/