24 lipiec 2024

Powiatowe Obchody Święta Policji w Łęczycy

fot. KPP w Łęczycy
23 lipca 2024 roku na placu Tadeusza Kościuszki w Łęczycy odbył się uroczysty apel z okazji Powiatowych Obchodów Święta Policji. W wydarzeniu zorganizowanym w 105. rocznice powołania Policji Państwowej uczestniczył I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi inspektor Jarosław Rybka. Na uroczystości nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych z terenu powiatu, przedstawicieli służb i instytucji współpracujących z łęczycka policją.

W obecności szanownych gości: Pierwszego Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Jarosław Rybki, Pana Starosty Janusza Mielczarka, Burmistrza Łęczycy - Pana Pawła Kuleszy, Anny Matusiak - Burmistrza Piątku, Burmistrz Grabowa -Pana Mariusza Jagielskiego, Zbigniewa Wojtery - Wójta Gminy Daszyna, podinsp. Krzysztofa Balcera - Przewodniczącego ZW NSZZ Policjantów woj. łódzkiego ks. ppor. Jacka Syjuda - Kapelana Wojewódzkiego Ośrodka Duszpasterskiego Policji w Łodzi, Jarosława Olbrychowskiego - Prezes Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939" w Łodzi oraz przedstawicieli służb mundurowych oraz instytucji współpracujących świętowaliśmy 105. rocznicę powołania Policji Państwowej.
Uroczysty apel rozpoczął się o godzinie 11.00 złożeniem meldunku Pierwszemu Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi inspektorowi Jarosławowi Rybce. Kolejnym etapem apelu było podniesienie flagi państwowej oraz odegranie hymnu państwowego. W trakcie ceremonii uczczono minutą ciszy pamięć policjantów poległych na służbie oraz zmarłych funkcjonariuszy i pracowników Policji. Komendanta Powiatowego Policji w Łęczycy inspektor Marcin Grzelaka w swoim wystąpieniu dziękował policjantom i pracownikom policji za zaangażowanie w służbę. Podziękowania skierował również do władz samorządowych za wsparcie w realizacji zadań na rzecz bezpieczeństwa. Po przywitaniu gości i wystąpieniu inspektora Marcina Grzelaka przyszedł czas na awanse.
W 2024 roku w Komendzie Powiatowej Policji w Łęczycy nominacje na wyższy stopień służbowy otrzymało 24 policjantów. W korpusie oficerów - 1, w korpusie aspirantów awansowało 11 funkcjonariuszy, w korpusie podoficerów 8 policjantów, a w korpusie szeregowych awansowało 4 funkcjonariuszy.
Podczas uroczystego apelu na placu Tadeusza Kościuszki awanse odebrało 11 funkcjonariuszy. Nominacje i gratulacje policjanci otrzymali z rąk Pierwszego Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi inspektora Jarosława Rybki oraz Komendanta Powiatowego Policji w Łęczycy inspektora Marcina Grzelaka.
W trakcie powiatowych obchodów Święta Policji miłym akcentem towarzyszącym wydarzeniu było wręczenie odznaczeń związkowych. Decyzją Prezydium Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów medal 30-lecia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów otrzymał Komendant Powiatowy Policji w Łęczycy inspektor Marcin Grzelak oraz Jarosław Kubiak. Medal 100-lecia Powstania Policji Państwowej odebrały Przedstawicielki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Regionu Łódzkiego: Pani Halina Kowalska, Beata Graczyk i Pani Jolanta Irzykowska. Medale wręczył Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego podinspektor Krzysztof Balcer.

Odznakę Honorową Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej Województwa Łódzkiego odebrał inspektor Zbigniew Gruszczyński. Decyzją Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Brzezinach podziękowania za wsparcie i pomoc na rzecz bezpieczeństwa otrzymał Komendant Powiatowy Policji w Łęczycy inspektor Marcin Grzelak. Odznakę wręczył Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego w Łęczycy druha Wojciecha Zdziarskiego, a podziękowania druh Leszek Jarząb Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Brzezinach.
Po wręczonych awansach i odznaczeniach swoje przemówienie wygłosił Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi inspektor Jarosław Rybka. Komendant skierował słowa uznania i wdzięczności dla policjantów za ofiarną służbę, profesjonalizm i ogromny wkład w poczucie bezpieczeństwa obywateli. Podziękował również rodzinom policjantów za wyrozumiałość i zrozumienie. Następnie głos zabrał Starosta Janusz Mielczarek, Burmistrz Łęczycy oraz Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego podinspektor Krzysztof Balcer.
Uroczystości zakończyła się złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości Pierwszemu Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi inspektorowi Jarosławowi Rybce.
Pamiętając o policjantach Policji Państwowej inspektor Marcin Grzelak wraz z Jarosławem Olbrychowskim - Prezesem Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939" w Łodzi złożył kwiaty pod tablica pamiątkową znajdująca się na budynku Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy oddając hołd pomordowanym przez NKWD policjantom Policji Państwowej na Ziemi Łęczyckiej.
Gratulujemy wszystkim wyróżnionym oraz życzymy dalszych sukcesów i pomyślności w życiu zawodowym i rodzinnym.
aspirant sztabowy Mariusz Kowalski

2024-09-10 19:00
Dom Kultury w Łęczycy, Łęczyca,...
2024-09-13 17:00